U jednoj od najobuhvatnijih analiza do sada o nestašicama lekova u svetu, među autorima se nalaze i Filip Maljković, šef razvojnog tima kompanije Heliant, i dr Ana Danilović Bastić iz Kliničko-bolničkog centra Zvezdara.

 

Studija, objavljena u prestižnom časopisu The Lancet Public Health, obuhvatila je 52 baze podataka iz 18 evropskih zemalja i SAD-a, a istraživanje je pokrivalo period od 2010. do 2024. godine. U analizu je bilo uključeno na stotine miliona zdravstvenih zapisa – od primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, preko osiguravajućih fondova, do nacionalnih registara. Samo baza podataka iz KBC Zvezdara sadrži više od 618.000 individualnih zapisa, čime je Srbija dala značajan doprinos ovoj velikoj međunarodnoj mreži.

Cilj istraživanja bio je da se ispita kako nestašice lekova koje je najavila Evropska agencija za lekove, između januara 2013. i septembra 2023, utiču na njihovu primenu i ponašanje zdravstvenih sistema. Analizirano je 57 lekova – od kojih je 16 imalo prijavljene nestašice, dok su preostali praćeni kao ključne alternative. Naučnici su merili promene u učestalosti propisivanja i upotrebe ovih lekova, kao i promene u indikacijama, dozama i trajanju terapija.

Rezultati pokazuju da je kod 8 lekova zabeležen pad novih korisnika od najmanje 33%, dok je kod 9 lekova pad zabeležen i u ukupnom broju korisnika nakon što su zvanično objavljene nestašice. Najizraženije su bile nestašice vareniklina (leka za odvikavanje od pušenja) i amoksicilina (antibiotika), koje su pogodile više zemalja i izazvale značajne promene u propisivanju alternativa.

Ovo veliko međunarodno istraživanje ukazuje da nestašice lekova nisu samo trenutni logistički problem, već dugoročni izazov koji može uticati na tok lečenja, trajanje terapija i pojavu neželjenih posledica. SZO je istakla značaj nestašice lekova kao deo složenog globalnog izazova i pozvala svoje članice da razviju strategije za ublažavanje njenog uticaja.

„Saradnja javnih i privatnih institucija u ovakvom projektu pokazuje kako zajedničkim snagama možemo da sagledamo globalne zdravstvene rizike i pronađemo bolje strategije za njihovo ublažavanje“, istakao je Filip Maljković. Dr Ana Danilović Bastić dodaje da „ovakve studije pomažu da se pravovremeno uoče problemi u snabdevanju i da zdravstveni sistemi budu spremniji na brzu reakciju“.