Na Svetski dan bezbednosti pacijenata, koji se obeležava danas, je na Medicinskom fakultetu u Beogradu održana prva konferencija pod nazivom „Bezbednost pacijenata – Srbija 2024“ .

 

Cilj konferencije je poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite, s posebnim akcentom na bezbednost i unapređenje položaja pacijenata u savremenom zdravstvenom sistemu. Naročita pažnja posvećena je upotrebi veštačke inteligencije u blagovremenoj i preciznoj dijagnostici pacijenata.

Anđelka Zečević iz Udruženja za bezbednost pacijenata Srbije, kao član organizacionog tima, za jutarnji program televizije RTS1 izjavila je da „veštačka inteligencija ima kapacitet da kroz algoritme koji su sposobni da uoče različite zanimljive zakonitosti i fenomene u podacima utiče na precizniju dijagnostiku i tako bude podrška lekarima u odlučivanju“.

Prof. dr Arsen Ristić sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu dodao je da će bolnički informacioni sistemi potpomognuti veštačkom inteligencijom znatno olakšati rad lekarima specijalistima, tako što će slati signal kada postoji greška u njihovom postupanju, kada im je potrebno da prošire dijagnostičke procedure kod pacijenta, a najvažnije kada možda greše vezano za terapiju bolesnika.

 

Prof. dr Arsen Ristić, Savremena farmakoterapija: rizici i izazovi

 

U organizacionom i programskom odboru konferencije bio je i šef razvojnog tima kompanije Heliant, Filip Maljković.

Jedan od centralnih panela konferencije pod nazivom „Sistemi za podršku odlučivanju kardiovaskularnih i onkoloških bolesti – rana detekcija i personalizovane intervencije“, okupio je stručnjake iz oblasti medicine, informatike, matematike i farmacije koji su diskutovali o mogućnostima naprednih tehnologija u ranoj detekciji bolesti.

Na ovom panelu govorio je i Vukašin Radulović, predstavnik kompanije Heliant, koja je lider u razvoju softverskih rešenja za zdravstvene ustanove u Srbiji. Moderator panela bila je dr Nevena Veljković, osnivač i CEO kompanije Genial.

Pored toga, na konferenciji je održan panel o kulturi bezbednosti pacijenata, predstavljeni su izazovi i rizici savremene farmakoterapije, kao i pitanje bezbednosti pacijenata u doba generativne veštačke inteligencije.

 

Panel „Kultura bezbednosti pacijenata“: moderator Anđelka Zečević, Aleksandra Hadži Manić, dr Vanja Taleski, dr Milica Ćulafić, mr Jelena Durković, dr Bosiljka Đikanović Tetiković

 

Učesnici konferencije, među kojima su bili predstavnici akademske zajednice, kompanija i udruženja pacijenata, složili su se da je neophodno dalje razvijati mehanizme koji će obezbediti bolju zaštitu pacijenata i efikasniju zdravstvenu negu.

Svetska zdravstvena organizacija je period od 2021. do 2030. godine proglasila decenijom brige o bezbednosti pacijenata. Ova globalna inicijativa teži unapređenju svesti i boljem razumevanju problema sa kojima se pacijenti suočavaju u složenim zdravstvenim procedurama i podstiče bolju koordinaciju zdravstvenih sistema širom sveta.